DMM – tasomittauslaite

DMM (Deflection Multi Meter) on uudentyyppinen tasomittauslaite suurten kantavien rakenteiden kuten siltojen kunnonvalvontaan.

Tasolaserista ja DMM-yksiköistä koostuva mittalaite mittaa rakenteen taipumaa tai painumaa useasta pisteestä reaaliajassa, mikä tekee siitä ainutlaatuisen verrattuna muihin mittausmenetelmiin, kuten takymetriin. DMM-mittalaite soveltuu esimerkiksi sillan taipumamittaukseen koekuormituksen aikana ja sitä voidaan käyttää myös rakenteen pitkäaikaiseen monitorointiin.

DMM-yksiköt (anturit) kytketään toisiinsa sarjamuotoisesti ja ne luetaan tietokoneella RS-485-kaapelin kautta, joka syöttää järjestelmälle myös käyttöjännitteen. Datansiirrossa käytetään MODBUS-protokollaa, joka mahdollistaa DMM-yksiköiden kytkemisen muihin mittausjärjestelmiin. Mittaustuloksia voidaan tarkastella millä tahansa MODBUS-protokollaa käyttävällä mittausohjelmalla.

Useissa kohteissa DMM-yksiköt voidaan kiinnittää rakenteeseen puristimilla tai magneeteilla, mikä tekee järjestelmästä erittäin joustavan ja nopean asentaa.

DMM320 ER (toimintaetäisyys 350 m) Kysy hinta
DMM ER (toimintaetäisyys 350 m) Kysy hinta

Tasolaser + etäohjaus

Spectra Precision HV302

Kysy hinta

Tasolaser + etäohjaus

Spectra Precision GL720

Kysy hinta
Laserin laitekaappi (korkeussäätö, 12 V teholähde, laserin käynnistysrele) Kysy hinta
Laser-kaapeli (1m, liitin toisessa päässä) Kysy hinta
DMM-kaapeli (1m, liitin toisessa päässä) Kysy hinta
Käsivastaanotin Kysy hinta
DMM – kiinnityspari Kysy hinta

ALV 0 %

  • Mittaustaajuus 10 Hz
  • Mittaustarkkuus 0.5 mm
  • Epälineaarisuus +/-0.25 mm
  • Maksimi mittausetäisyys 350 m (DMM ER)
  • Peräkkäin kytkettävien antureiden max lukumäärä 20
  • Dataväylä RS485/MODBUS
  • Erilaisia kiinnitysratkaisuja
  • > 60 referenssiä koekuormitusmittauksista ja pitkäaikaisesta monitoroinnista

LISÄTIETOJA

Kysy tuotteesta ja sen ostamisesta.

Ari Kilpelä
Tekniikan asiantuntija